Májová na Velkém Kosíři PDF Tisk E-mail
Napsal P. Jan Mach   
Pátek, 03. červen 2005

Každý rok putujeme z farnosti Čechy pod Kosířem ke kapličce Panny Marie Lurdské.

Stalo se téměř pravidlem, že tak jako jezdí kostelecká farnost posední květnový den na májovou do Dubu na Moravě, tak naše farnost Čechy pod Kosířem mívá jednu májovou na Kosíři u kapličky Panny Marie.

 

U této kapličky se sochou Panny Marie Lurdské se často modlila hraběnka Gabriela Silava-Tarouc, která se ráda projížděla po kosířských cestách. Pak byla kaplička na dlouhou dobu skrytá za bujným houštím mladého lesního porostu, občas náhodně objevená turisty jdoucími tudy na vrchol Kosíře. V roce 2000 byla kaplička opravena a okolí upraveno.

První májová na Kosíři u Panny Marie Lurdské byla za otce Petra Hrubiše spojená s oslavou desátého výročí obnovy Junáka v Čechách pod Kosířem, který obětavě vede p. Staňka Greplová. Byla to opravdu sláva. Kněz, mládež ve skautských krojích a spousta přihlížejících, byť jen ze zvědavosti než z úcty k Panně Marií.

Od této první májové pobožnosti řady účastníků značně prořídly. Ale ti, kteří jsou ochotni z lásky k Panně Marií obětovat trochu času a námahy při výstupu na Kosíř, bývají hojně odměněni.

I letošní májová, která se konala v sobotu 28.5.2005, nebyla vyjímkou. Jako každoročně nám Panna Maria nachystala krásné počasí. Sraz byl ve 14 hodin u hřbitova a na místo se šlo společně s otcem Janem Machem. Tedy až na pár opozdilců,kteří brali Kosíř sólo výstupem. Duchovní slovo otce Jana nás sklidnilo a pozvedlo z každodenního shodnu a ukázalo Pannu Marií jako vzor hodný následování.

O hudební doprovod k mariánským písním se postaral p. Grepl s elektronickými klávesami. Na Kosíři už hrála na harmoniku, kytaru a teď i na klávesy. Dalším hudebním nástrojem, který na Kosíři při lidových písních zazněl, byl cimbál otce Jana.

 

Zkrátka shrnuto-sobotní odpoledne se vydařilo. Pokud vás napadá, že by nebylo špatné udělat si krásný výlet s užitkem pro duši - neváhejte! A dá-li Bůh, můžeme se setkant za rok při již tradiční májové pobožnosti u kapličky Panny Marie na Kosíři.

zapsala p. Helena Řezníčková

 
< Předch.   Další >
 
© 2018 Děkanát Prostějov
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.