Velikonoční pondělí PDF Tisk E-mail
Napsal P. Jan Mach   
Středa, 30. březen 2005

Tradiční obchůzka v Kostelci na Hané.

Jako na celé Moravě i na Hané je zvykem, že chlapci s tzv."kocáry" navštěvují děvčata a po symbolickém výprasku si vyžádají nějaké to vajíčko. Hanáci se souboru Velký Kosíř každoročně tento den navštěvují bývalé členy souboru, aby je trošku "omladili".

Letos začli po deváté hodině ráno, aby to všechno nějak stihnuli. Samozřejmě nemohla chybět ani muzikantská rodina Smutných v čele s p. Františkem Smutným st., který už po léta rozvíjí se svými houslemi (které kdysi získál od starého cigána) tradici hanáckých lidových písní v Kostelci na Hané. Doprovázeli jej na basu jeho syn František a dcera Zdeňka, která hraje prim. Sama tvrdí, že pouze v muzice, doma prý je to jiné. Nakonec se přidal tradičně i pan lékárník, který je stálým houslistou ve skupině "To je problém".
Všude byli vítání velmi srdečně. Jak by né. Vždyť písničky bylo slyšet už zdálky. Některé hanačky se nenechaly prosit a rády si taky zatančili, jako např. paní doktorka Kalábová. V závěru se ještě na hřbitově vzpomělo na zemřelé členy a potom už jen zazpívat p. Svobodové oblíbenou "Kostelecká šenkýřka". Celá akce stejně jako minulý rok byla ukončena posezením před farou, kde se hrálo a zpívalo k radosti kolemjdoucích až do večera. Mezi písničkami se blýsknul i Vojta Menšík s veršováním o "Hanáckém ráji". Doufejme, že se to bude pomalu naplňovat a dáli Pán Bůh, tak to napřesrok vyhodnotíme, jak už jsme na cestě k tomu ráji daleko.

 

 
< Předch.   Další >
 
© 2018 Děkanát Prostějov
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.