Odpustky pro duše v očistci PDF Tisk E-mail
Napsal P. Jan Mach   
Pondělí, 31. říjen 2005

Dnes je Slavnost Všech svatých a zítra Památka Všech věrných zemřelých. Můžeme našim zemřelým pomoci?

Určitě tím, že získáme plnomocné odpustky. Plnomocný odpustek se neprodává za peníze, nebo vykonání křížové výpravy, to udělalo spoustu zla mezi lidmi. Dnes jej mají možnost lidé získat zcela zdarma.


O co vlastně jde?

Bůh nám ve svém milosrdenství, pro zásluhy Ježíše Krista odpustí každý spáchaný hřích, pokud jej vyznáme ve svátosti smíření. Hřích je tedy zahlazen, ale spravedlnost žádá také trest a ty zahlazeny nejsou. Lidé, kteří neumírají v těžkém hříchu, nepropadají peklu, ale také nemohou ještě vstoupit do nebeského království, neboť je tíží právě tyto tresty za jejich spáchané hříchy. Duše zemřelých se tedy nalézají ve stavu očišťování - očistci. Není to jistě příjemný stav, neboť touží po setkání s Bohem. Teologové dokonce mluví o utrpení, které je srovnatelné s pekelným pouze s tím rozdílem, že netrvá věčně. Plnomocný odpustek, získáný pro duše v očistci, vysvobodí pro zásluhy Kristovy a svatých z tohoto pekelného čekání do věčné radosti Boží. Tzn. zkrátit toto čekání a odevzdat duši našeho zemřelého přímo Bohu.


Jak na to?


Dnes odpoledne azítra po celý den je možno při návštěvě kteréhokoli kostela či kaple získat takový plnomocný odpustek, přivlastnitelný pouze duším v očistci. Kromě tří obvyklých podmínek (sv. smíření, sv. přijímání a modlitba na úmysl Svatého otce) je podmínkou pomodlit se při návštěvě kostela modlitbu Páně a Vyznání víry.


Od 1. do 8. listopadu je možno získat po splnění tří obvyklých podmínek denně plnomocné odpustky, přivlastnitelné pouze duším v očistci, navštíví-li někdo hřbitov a pomodlí se tam třeba jen v duchu za zemřelé. V ostatních dnech je možno takto získat odpustky částečné( tzn. částečné odpuštění trestů).

 
< Předch.   Další >
 
© 2018 Děkanát Prostějov
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.