Čeští a moravší biskupové k projednávanému zákona o výzkumu na lidských embryonálních kmenových buňk PDF Tisk E-mail
Napsal P. Petr Hofírek   
Středa, 09. listopad 2005

Vyjadřujeme vážné znepokojení nad vývojem současně projednávaného vládního návrhu zákona o výzkumu na lidských embryonálních kmenových buňkách.

Již počátkem tohoto roku jsme ve svém prohlášení upozorňovali, že "žádná lidská bytost a tedy ani lidský zárodek se nesmí stát prostředkem pro dosažení prospěchu druhých".

Přestože lidské poznání v oblasti lékařské vědy je nesmírně cennou hodnotou, není hodnotou nejvyšší, a má proto své hranice, neboť jeho úkolem je sloužit lidstvu. Obracíme se proto na vědecké pracovníky, aby své úsilí zaměřili především na výzkum dospělých kmenových buněk, který již v současné době přináší výsledky v oblasti léčby, a zanechali cesty, při níž by nezbytnou součástí jejich vědecké lékařské práce bylo ničení lidských bytostí.

Jsme velmi vděčni všem zákonodárcům, kteří při své práci pamatují na důstojnost a nedotknutelnost lidského života od jeho početí do přirozené smrti. Zároveň apelujeme na svědomí těch zákonodárců, kteří doposud legalizaci pokusů na lidských embryích podporovali, aby znovu zvážili závažnost věci dotýkající se lidského života, aby si uvědomili osobní zodpovědnost před svrchovaným Pánem života a svůj velký vliv na tvorbu veřejného mínění.

Vyzýváme všechny občany dobré vůle bez ohledu na jejich vyznání, aby se hlouběji zajímali o práci svých zvolených zástupců i v průběhu jejich volebního období a připomínali jim jejich mravní povinnosti. Stejně jako papež Benedikt XVI. při nedávném projevu k německým poslancům, i my celou společnost naléhavě varujeme: "Vědecký vývoj může být jak požehnáním, tak i zkázou."

Čeští a moravští katoličtí biskupové

 
< Předch.   Další >
 
© 2018 Děkanát Prostějov
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.