Křížová cesta PDF Tisk E-mail
Napsal P. Jan Mach   
Čtvrtek, 30. březen 2006

K době postní patří pobožnost křížové cesty.

V minulém týdnu jsme měli možnost prožít novým způsobem křížovou cestu. Připravili si jí pro nás členové Rapsodického divadla z Olomouce manželé MgA. Martina Pavlíková a Marian Pavlík.


Když se řekne Rapsodické divadlo, málokdo si představí o co vlastně jde. Ve slovníku je k slovu "rapsodie" napsáno: Instrumentální skladba volné formy s dramatickým obsahem. Důraz rapsodického divadla je především na slovo, jeho myšlenkové poselství a jazykovou krásu, kterou dokresluje hudba.


Myslím si, že se to oběma protagonistům skutečně podařilo. Martinu Pavlíkovou si mnozí pamatují z lektorských kurzů, ve kterých klade nesmírný důraz na způsob přednesu lektorů. Mohli jsme skutečně obdivovat, kolik toho je možné předat několika větami, správně přečtenými. Básnická skladba Paula Claudela v překladu O.F.Bablera se nám začala otevírat ve své plné kráse. Slova najednou doslova ožívají a vtahují posluchače do děje silněji, než 50 - dílný seriál v televizi.


Vše je umocněno hudbou, o kterou se skvěle postaral II. koncertní mistr Moravské filharmonie v Olomouci p. Marian Pavlík. Trochu skepticky jsem se ze začátku díval, jak vybaluje své violoncello. Ale hned první tóny dávaly tušit, že i samotný nástroj, pokud jej drží odborník, dokáže udělat divy. I výběr hudby byl velmi promyšlený. Gabriel Fauré ve svých "Elegiích" pro violoncello skvěle dokáže vyjádřit dramatičnost děje v střídání rychlých i zadumaně- pomalých pasáží.


Co dodat? Nezbývá než poděkovat oběma umělcům za perfektní zvládnutí křížové cesty, která nebyla vnímána jako divadlo, ale jako skutečná modlitba nejen umělců, ale i posluchačů.

 

 

 

 
< Předch.   Další >
 
© 2018 Děkanát Prostějov
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.