Půst je tréninkem svobody PDF Tisk E-mail
Napsal P. Jan Mach   
Pondělí, 19. březen 2007

Podívejme se na pár tipů k postní době od arcibiskupa Ludvíka Schicka (Bamberk), kardinála Christopha Schönborna (Vídeň) a biskupa Felixe Genna (Essen)

Linc. „Lépe naslouchám, když méně mluvím. Více používám uši, než ústa. Má slova mají druhého podpořit, podržet a ne mu uškodit, či ublížit“ Tento postoj nabízí Ludvík Schick, bamberský arcibiskup pro postní dobu.

Internetový portál Kath.net se zeptal biskupů Rakouska, Německa a Švýcarska, jestli by se nechtěli podělit se čtenáři a čtenářkami o pár myšlenek k postní době. Předkládáme tři části této serie.

Arcibiskup Ludvík Schick, Bamberk

Postní doba je trénink. Člověk se má cvičit v novém „Kristově lidství“. K tomu patří naše mluvení i rozhovory. V postní době jsme zváni, abychom se učili správě užívat slov. Uvádím pět možností:

  1. Nejprve vždy uvažuji a pak až mluvím.
  2. Mé ano má být ano a mé ne má být ne.
  3. Dávám si pozor na to, aby se má slova shodovala s mým myšlením a cítěním. Žádná lež a nepravda se nesmí objevit v mých slovech.
  4. Více naslouchám, než mluvím. Více používám uši, než ústa.
  5. Vyhledávám ticho, abych se setkal s Bohem a s ním rozmlouval.


Kardinál Christoph Schönborn, Vídeň

Postní doba je školou svobody, ve které se osvobozujeme od sebe sama pro Boha a bližní. Nabízím několik takových cvičení.

  1. Rád mluvím o dobrých věcech, které konám. Snažím se tedy tyto řeči v postu kontrolovat.
  2. Snažím se skutečně postit. Například si odříci oblíbená jídla, nebo si jich vzít méně, přestože bych měl chuť si přidat. K ovládání těla připojuji také duchovní ovládání, ve kterém bojuji proti zdůrazňování sebe.
  3. Usiluji o skutečnou modlitbu a to nejen před jinými, nýbrž i v „tichém pokojíku“, kde jsem zcela sám, kde mohu být takový, jaký ve skutečnosti jsem. Zde jsem já sám s Bohem. Zde je mi blízko. Tady jsem jednoduše před Bohem, takový jaký jsem. Před ním se nemohu přetvařovat. Být zcela a úplně před Bohem. Pro duši je to velmi dobré a pomáhá jí to., aby si před druhými lidmi na nic nehrála.


Biskup Felix Genn, Essen

Půst to znamená: Nic neodkládat, nýbrž si být vědom, že ženich už přišel, přestože v mnohých utrpeních a bezbožnostech našich dní není náš Pán často zřejmý.

Modlitba znamená: Přijít právě v tyto dny blíže k Pánu a hlouběji pochopit, co Kristus daroval světu svou smrtí a svým Zmrtvýchvstáním.

Almužna znamená: Snažit se o ni mnohem intenzivněji, než dosud a to i za cenu odříkání. Cvičit se v pokoře, abychom byli blíže chudým. Být pozornější a citlivější k bližním a zvláště těm, kteří procházejí nějakým utrpením.


podle Kath.net přeložil P. Jan Mach

 
< Předch.   Další >
 
© 2018 Děkanát Prostějov
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.