Adventní věnec PDF Tisk E-mail
Napsal Volfovi   
Středa, 12. prosinec 2007
Zamyšlení nad adventním věncem V adventním čase má mnoho lidí doma adventní věnec, ačkoli je tato dekorace pro mnohé lidi jenom jakési mimořádné zpestření okrasy bytu, prostředek k navození předvánoční, slavnostnější nálady. Ale tento věnec má vysoce náboženský náboj a symboliku. Je to několik symbolů v jednom velkém, o tom mnoho lidí nemá vůbec ani ponětí, snad možná to ani vědět nechce. Adventní věnec má vždy tvar kruhu. Proto také nemá ani začátku ani konce, je symbolem nekonečnosti Boha, který je věčný, bez začátku i bez konce. Adventní věnec je vždy dělaný ze stále zelených větviček - nejlépe z jehličnanů. Tyto větve jsou stále zelené, stále živé. Symbolizují Krista, který pro nás zemřel, ale vstal z mrtvých a nikdy už nezemře. Zelené větve také symbolizují naše nesmrtelné duše. Kristus přichází na tento svět a dává nám život věčný.
Jehličím jsou propleteny červené cesmínové plody nebo červené plody šípkového keře. Připomínají nám velké kapky krve, symbolizují krev, kterou Kristus prolil za celé lidstvo. Připomínají nám, že Kristus přišel na tento svět, aby nás svou krví vykoupil. Skrze jeho prolitou krev máme věčný život.
Věnec má čtyři svíce, tři fialové a jednu růžové barvy. Ty symbolizují čtyři týdny adventního období, času přípravy na Vánoce. Každý den nám liturgie ve starozákonních čteních vypráví o tom, jak Židé očekávali Mesiáše, a evangelia nás začínají uvádět do symbolů vánoční události. Na počátku adventu se zapaluje jedna svíčka a každý týden přibývá další. Světlo věnce vzrůstá každý týden a to nám připomíná, že čas narození Světla světa se blíží. Barva čtyř svící má také symboliku. Fialové svíce, stejně tak i fialové stuhy mají zdůraznit ducha kajícnosti a obrácení. Fialová barva nám připomíná, že advent je období přípravy, ve kterém bychom se měli duchovně připravit tak, aby naše duše mohla přijmout o Vánocích Krista. Růžová svíce se rozsvěcuje o třetí neděli adventní, která se nazývá "Gaudete". Gaudete je latinský výraz pro slovo radost, symbolizuje prvek radosti uprostřed naší přípravy v duchu kajícnosti a obrácení a upozorňuje nás, že vánoční radost už je za dveřmi. Růžová barva se získává smícháním červené a bílé. Bílá znamená radost, červená pak lásku, se kterou Bůh Otec posílá svého Syna na svět. O Vánocích jsou všechny čtyři svíce nahrazeny bílými - náš čas přípravy minul a my vstupujeme do velké radosti. Na spodní straně svíce může být modrý kalíšek. Modrá barva nám připomíná Pannu Marii, Matku Boží, která Ježíše nosila ve svém lůně a zrodila ho celému světu právě o Vánocích.
Adventní věnec by měl být umístěn na čelném místě v kostele. Mnoho rodin má svůj adventní věnec doma. Tato skutečnost připomíná rodinám jejich spojení s farní obcí. Svíce se zapalují před hlavním jídlem dne, kdy je celá rodina pohromadě. Nová svíce se zapaluje pokud možno v neděli před hlavním jídlem.
Společenství, které prožíváme u společného stolu, nám připomíná naše farní společenství u stolu našeho Pána, okolo kterého se shromažďujeme každý týden, abychom spolu s ním slavili oběť mše svaté a přijímali chléb Pána, který je výživou pro naši duši.

Přejeme Vám, abyste u adventního věnce prožívali krásné chvíle adventního očekávání a potom radostné a požehnané svátky vánoční
 
< Předch.   Další >
 
© 2018 Děkanát Prostějov
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.