PDF Tisk E-mail
Napsal Administrator   
Úterý, 14. listopad 2000

Vícov

Farní kostel: Sv. Florián

Administrátor: exkurendo P. Stanislav Matyáš

Adresa

Římskokatolická farnost
Vícov 188
pošta Prostějov 2
796 02

tel: 731 788 260
e-mail: Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
http://vicov.dpv.cz

(spravováno z farnosti Kostelec na Hané)


Historie


Obec Vícov se nachází 4,7 km severozápadně od Plumlova. Dnes má okolo 460 obyvatel, přestože jich v minulosti bylo až 600. Název je odvozen od osobního jména „Viec“, což může být domácí zkrácenina např. jména Viecemil, nebo Vieceměr. Šlo tedy původně o ves Věcovu (Viecovu).


První zmínku o obci nalézáme v r. 1358, kdy Vícov vlastnil Henglin z Vícova. V 15. století se ovšem dostává do vlastnictví drobné šlechty nejprve ze Stínavy a později Ohrozimi. Roku 1490 prodává Ladislav z Boskovic tuto ves i s tvrzí Vilémovi z Pernštejna, který sídlil na Plumlově. Zmínkou o tvrzi je pravděpodobně míněn Ježův hrad, který byl za husitských válek zničen a zůstala zde jen zřícenina. Patřil původně pánům z Vícova o nichž je zmínka r. 1389. Svůj název má pravděpodobně od jména Ješek – Jan. Mohlo jít o příslušníka buď z rodu Henglinů, nebo z Kunštátu Z 16. století se nám také zachovala stará pečeť s věží a nápisem (Ježův hrad).


V 19.století zažila obec velký požár, který r. 1837 schvátil celý Vícov. V r. 1848 byl zakoupen pozemek na nový hřbitov.


Kostelík je zasvěcen sv. Floriánovi a byl postaven patronem ( v tomto případě arcibiskupstvím) r.1730 na náklad obce. Byl vysvěcen pomocným, olomouckým biskupem Karlem Scherffenbergem r. 1750. Měl dva zvony: sv. Jakuba (1868), sv. Floriána (1879) a umíráček (1840). V presbytáři se nachází socha sv. Floriána a obraz Panny Marie s Ježíškem. Boční oltář je zasvěcen Panně Marií Růžencové. Za zmínku stojí i křtitelnice z černého mramoru na jejímž víku se nachází soška Křtu Páně.


V roku 1871 zde byla udělována svátost biřmování biskupem Fünsterberkem. Při této příležitosti byl zakoupen do inventáře nový, stříbrný, pozlacený kalich.


Farní budova byla postavena r. 1881 ze staré kovárny. Duchovní správu farnosti vedli až do r. 1854 kněží ze Ptení, kdy byl Vícov vyfařen a stal se samostatnou kuracií. Později r. 1884 se stal také farností.


Mezi kněze rodáky patří P. František Černý nar. 27.6.1820. Stal se farářem v Königstetlenu. Zemřel 17.4. 1894. Dalším je P. Alois Černý nar. 27.6. 1890. Ordinovaný 1914. Byl farářem v Ratajích a zemřel 13.3.1968. Na vícovském hřbitově odpočívá P. Stanislav Doležel, rodák z Vícova, nar. 28.2.1886, ord.1914.Zemřel v 37 letech, jako kooperátor v Jinošově.


2. světová válka postihla obec Vícov velkou tragedií, když takřka v jejím závěru 29.4.1945 odvedli ustupující němečtí vojáci 10 vícovských občanů, jako rukojmí za partyzány zastřelené německé vojáky. Těchto 10 občanů se už nikdy domů nevrátilo. Jejich těla byla nalezena po válce, zakopána na poli u Suchého v červnu r. 1945. Osm z nich odpočívá na vícovském hřbitově, jeden ve Vrahovicích a jeden v Protivanově.

 

Duchovní správci:

 

P. Jakub Kovář

biskupský lokalista, který působil ve Ptení * 1819 ve Svitavách a ord. 1846. Působil zde od 15.5.1854 – 15.3.1871.Zemřel jako farář v Myslejovicích 12.6.1884

P. František Přikryl

biskupský lokalista působící ve Ptení * 1835 ve Světlé, ord. 1862. Byl farářem v Cetechovicích a od 3.5.1873 - 8.11.1881 ve Vícově. Zemřel 24.10.1895 jako farář v Ludslavicích.

P. Josef Vaverka

Narozen 13.10.1844 Pustá Polom, ordinován 1871. Nejprve zde působil jako lokalista od (1883) a později jako první vícovský farař od 27.8.1884 až do své smrti 22.10.1916. Je pohřben na vícovském hřbitově.

P. Inocenc Kuchař

administrátor, * 8.1.1887 ve Všechovicích, ord. 1911. Ve farnosti působil 1916-1917.

(Odešel 1920)

P. Jan Jordán

farář, *1870 Nedakonice, ord. 1897, farářem se stal od 31.1.1917 a působil zde do 13.2.1927.

+ 3.11.1927 v Nedakonicích

P. Josef Šumšal

administrátor, * 4.9.1899 Soběchleby, ord. 15.7.1906 Hradec Králové. Ve farnosti působil

Od 1.2.1927 do 31.1.1929. Odešel jako farář do Hoštejna.

P. Arnošt Gregor

farář, * 10.12.1892 Vrbátky, ord. 2.12.1917. Nejprve nastoupil do Tlumačova, potom

vystřídal další farnosti (Němčice nad Hanou, Ježov, Kněždub, Brumov, Lidečk, Litenčiec,Těšňovice, Paseku a Rataje) Ve farnosti působil od 16.5.1929 do 3.12.1935. Odchází do Deštné. Od r. 1953 působí jako emeritní farář ve Stínavě.

P. Augustin Spurný

administrátor, *12.7.1901 Třebčín, ord. 5.7.1921. Byl kaplanem ve Ptení

od r .13.12.1935. Stal se r. 1936 administrátorem excurendo farnosti Vícov. Odešel do prostějovské farnosti Povýšení sv. Kříže.

P. František Štěpánek

farář, * 2.10. 1873 Buková, ord. R. 1898. Ve farnosti působil od r. 1936 do r. 1940.

+ 17.6.1948 v Bukové.

P. Inocenc Bátrla

farář, *1.6.1883 Branky, ord. 1907 Olomouc. Působil nejprve v Hulíně, Loučce u Lipníka

nad Bečvou a potom v Kojetíně. Ve farnosti byl od 1.4.1940 do 1.7.1946. Stal se potom farářem v Želči.

P. Vojtěch Vrtílek

administrátor excurendo,farář v Ohrozimi. * 22.9.1912 ve Vyškově, ord. 5.7. 1937.

Nejprve byl v Novém Hrozenkově a pak nastoupil do Ohrozimi. Ve farnosti působil od 1.7. 1946 do 1.12.1951, pak musel odejít na tři roky na vojnu.

P. Alois Hrubý

administrátor excurendo, administrátor Ohrozim. * 14.6.1908 v Hlučíně, ord. 13.3. 1932

Farnost Vícov spolu se Stínavou převzal 1.12.1951. Působil zde až do své smrti 28.10.1955.

P. Jaroslav Novobílský

administrátor excurendo, administrátor Ohrozim. * 6.1.1909 v Chlebovicích, ord.

5.7.1934 v Olomouci. Působil ve farnostech Luhačovice, Uh. Hradiště, Halenkovice, Vizovice, Osek nad Bečvou, Štramberk, Medlov. Od r. 1952 ztratil státní souhlas. Získal jej opět až v r. 1955. Ve farnosti působil od 1.1.1956 do 1.7.1983.

P. Miroslav Dolanský

administrátor excurendo, administrátor Plumlov, * 25.9.1979 Plumlov, ord. 7.4.1946

v Olomouci.Nejprve působil v Kroměříži a od r. 1953 v Plumlově. Farnost převzal k 1.7.1983. Působil zde do 1.11.1984. Umírá 9.8.1985.

P. Ladislav Dvořák

administrátor excurendo, farář Ptení. * 28.6.1930 Krásensko, ord.24.6.1962

v Litoměřicích. Působil ve farnostech Opava a Prostějov – Povýšení sv. Kříže. Do farnosti nastoupil 1.11.1984 a působil zde až do 3.9.1991. Umírá na vánoce r. 1992

P. Antonín Koman, SDB

administrátor excurendo, farář Ptení *16.4.1951 Ostrava, ord. 26.6.1982

v Olomouci. Působil v Opavě,Vsetíně, Lidečku, Prostějově a od r. 1991 ve Ptení. Farnost převzal 3.9.1991 do 1.7.1993. Odešel do Kazanlaku (Bulharsko).

P. Josef Glogar SDB

administrátor excurendo, administrátor Stražisko * 24.7.1959 Nový Jíčín, ord.

24.6.1989 v Olomouci. Přišel ze Suchdola – Jednova.Ve farnosti působil od 1.7.1994 do 1.7.1998. Pak se stal kaplanem ve Fryštáku

P. Dan Žůrek SDB

administrátor excurendo, administrátor Smržice. * 3.10.1964 v Brně, ord.30.65.1990 v Brně. Byl nejprve ve Zlíně a potom jako kaplan v Prostějově u Povýšení sv. Kříže. Ve farnosti působil od 1.7.1998 do 1.7.2006. Odešel jako administrátor farnosti Povýšení sv. Kříže v Prostějově.

P. Mgr.Pavel Caha SDB

administrátor excurendo,administrátor Smržice *11.1.1969 v Brně, ord.28.6.1997 v Brně

Působil dříve jako kaplan ve Zlíně a administrátor v Březnici u Zlína. Farnost spravoval od 1.7. 2006 do 15.11.2008.Odchází jako administrátor do Mostkovic.

 P. Mgr. Jan Mach

administrátor excurendo, farář Kostelec na Hané *30.4.1970 ve Valašském Meziříčí, ord. 27.6.1998 v Olomouci. Působil dříve jako vojenský kaplan v Kroměříži. Farnost spravuje  od 15.11. 2008 (do farnosti dojížděl  kaplan P. Mgr. Marek František Jarosz, MIC, který od 1.7.2009 odchází do Klenovic na Hané)


z farního archívu

 

 
< Předch.   Další >
 
© 2017 Děkanát Prostějov
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.