Ministrantská soutěž ve znalostech Bible v Prostějovském děkanátě PDF Tisk E-mail
Napsal P. Jan Mach   
Pondělí, 14. duben 2008

Rok 2008 byl v naší arcidiecézi vyhlášen jako rok Bible. Arcibiskupství olomoucké vyhlásilo také Ministrantskou soutěž ve znalostech Bible. První kolo probíhalo v jednostlivých farnostech. Druhé kolo, děkanátní - finále probíhalo tuto sobotu na dvou místech Dobromilice a Prostějov.

 

 

Sobotní ráno nás v Dobromilicích neuvítalo sluníčkem, ale spíše podmračenou oblohou.

I když místní zámek zvenku nevypadá ještě zrovna reprezentativně, přesto jsme byli mile přivítáni a v 10.00 hod. bylo zahájeno děkanátní kolo ministrantské soutěže ve znalostech Bible.

Ministranti měli za úkol nastudovat doma knihu Skutky apoštolů a své znalosti prověřili v testu, který obsahoval třicet otázek. Odborná porota ve složení P. Marek Výleta, farář z Klenovic na Hané, P. Petr Košák, administrátor z Plumlova a P. Jan Mach, děkan, velmi pečlivě vyhodnocovala jednotlivé testy.

Soutěžilo se ve dvou kategoriích . V první byli ministranti do 9. let a v druhé od 9-12 let. První kategorie byla zastoupena čtyřmi ministranty z děkanátu. Čtvrté místo obsadil Antonín Pavlík z farnosti Nezamyslice a třetí místo Petr Trunečka z farnosti Plumlov. První dvě místa byla prémiová, neboť díky nim se ministranti mohou v červenci tohoto roku zzúčastnit děkanátní dvoudenní poutě, která navštíví nejznámější česká poutní místa (Lomeček, Filipov, Rovensko,Libice, Jablonec atd.). Na tuto pouť se mohou těšit z druhého místa Tobiáš Moravčík z farnosti Kostelec na Hané a Štěpán Kabelka, vítěz kategorie z farnosti Prostějov.

Soutěže ve druhé kategorií se zúčastnili pouze dva ministranti ve správném termínu.Třetí soutěžil odpoledne a do bojů o účast na pouti už nemohl zasáhnout, přestože si vedl velmi dobře. Byl to Filip Cagala z Prostějova, který se umístil na třetím místě. Druhou příčku obsadil Martin Čarný z farnosti Ohrozim a vítězem se stal Pavel Vrtal z farnosti Dobromilice. Oba dva se zúčastní stejné pouti, jako vítězové první kategorie.

Po náročné soutěži si všichni zasloužili občerstvení, které nám nachystala v podobě bucheta teplého čaje zámecká paní. P. Marek ještě ukázal na mapě ministrantům cestu, kudy kráčel sv. Pavel, když šel zvěstovat evangelium národům a po společné fotce jsme se rozjeli do svých domovů.

 

Soutěž ovšem pokračovala III. Kategorií, která byla naplánovaná na 15.00 hod. v katechetickém centru farnosti Povýšení sv. Kříže v Prostějově. Zde soutěžili ministranti od 13 let a boj byl velmi dramatický. Soutěž začala později, protože jsme nemohli hned objevit testy, pro starší kategorií. Nakonec však P. Petr Vaculík, SDB objevil potřebné materiály v počítači a soutěž mohla začít.

Síly byly velmi vyrovnané a bylo poznat, že se soutěžící skutečně dobře připravovali. Vždyť cena byla více, než lákavá. Týdenní zájezd do Říma s návštěvou nejzajímavějších památek Říma a okolí. Není divu, že soutěžící dali do toho opravdu všechno. Komisi, která posuzovala testy ve složení p. Papica a P. Jan Mach, vznikl nelehký úkol. Bylo jasné, že soutěž bude muset pokračovat. Přestože byli čtyři ministranti, obsadili tři místa. Na třetím se umístil Zdeněk Trunečka z Plumlova, jehož bratr soutěžil dopoledne v mladší kategorií, druhé místo obsadili se stejným počtem bodu (18) Marek Loníček z farnosti Brodek u Prostějova a Dominik Papica z farnosti Určice a vítězem se stal s počtem 25 bodů z 30 možných František Měchura z farnosti Kostelec na Hané.

Komise stála před nemalým problémem, jak vyřešit tuto neočekávanou situaci. Rozhodla, že se bude bojovat na tři vítězné odpovědi. Jenže znalosti obou borců byly natolik vyrovnané, že se skóre stále pohybovalo o jeden bod. Když to bylo 9:9, rozhodla komise, že vítězem se stane ten, kdo nejdříve dosáhne 15 bodu. Jenže Marek i Dominik se drželi statečně a tak kola vypadaly (11:11,12:12,13:13, pak se Marek dostal do vedení 14:13, ale Dominik vyrovnal na 14:14). Pak přišly dvě otázky, které soutěžící nevěděli a stav byl stále 14:14. Poslední otázka měla rozhodnout a také rozhodla. Takže po asi ½ hodinovém boji o druhé místo se nakonec štěstí přiklonilo do Určic a na pouť do Říma se může těšit Dominik Papica.

Chtěl bych poděkovat především všem soutěžícím, zvláště ve III. Kategorií, kteří bojovali do posledního dechu. Zároveň chci poděkovat také kněžím za organizaci celé soutěže P. Marku Výletovi, P. Petru Košákovi, SDB a P. Petru Vaculíkovi, SDB. Věřím, že tato soutěž povzbudí i ostatní k častějšímu používání Písma svatého v každodenním životě.

 

Fotografie ze soutěže si můžete prohlednout zde: Galerie ministrantské soutěže

 
Další >
 
© 2018 Děkanát Prostějov
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.