10 let Klubu Salesiánského hnutí mládeže PDF Tisk E-mail
Napsal Bartosova   
Středa, 02. únor 2011

10shm1.jpg V sobotu 29.1.2011 proběhla velká oslava 10 let od založení Klubu salesiánského hnutí mládeže v Prostějově v kostele Povýšení svatého kříže. Někteří z pilných čtenářů ví o činnosti Klubu SHM z akčních článků, kterými přibližujeme své zážitky z cest, táborů a prázdninových aktivit. Klub SHM je nezisková organizace pracující s dětmi a mládeží a patří pod občanské sdružení SHM, je jedním z mnoha v celé České republice. Naším hlavním cílem je zaujmout co nejširší spektrum dětí a mládeže, hlavně z vícečetných rodin a sociálně slabších skupin a nabídnout jim smysluplné prožití volného času a nenásilnou formou přiblížit dětem i mladým lidem cestu k Bohu.

 Za  10 let prošlo našimi akcemi kolem 3000 dětí a mladých lidí, ať již to byli animátoři-tedy Ti, kteří animují - připravují a zajištují akce, tak menší i větší děti, které se pestrého programu účastní. Nelze opmenout také pomocníky, kuchařky a kuchaře, všechny obětavé lidi, kteří ví, že čas věnovaný mladým lidem nyní, se nám v příštích generacích vrátí. Koloběh života je neúprosný, z některý účastníků se postupně stávali vedoucí animátoři  a po absolvování škol či přípravy na zaměstnaní, založili v našem městě a okolí rodiny. Začali animovat doma a jejich potomci nyní jezdí, jak na Starou Vodu, tak na Annaberg, na dvě turistické základy Salesinánů v Jeseníkách, které  nás přijimají v kterékoliv roční období s otevřenou   horskou náručí.

10shm2.jpg Oslava sama nepočítaje přípravy začala 29.1. oficiálně v 10 hodin, kdy přededa klubu Otec Jaroslav Němec připomněl hlavní zásady práce animátorů, jejich duchovní a fyzický růst. Promítl nám část filmu” Život a dílo  Don Bosco,”zakladatele salesináské komunity. Nebylo lehké nadchnout lidi pro dobrou společnou věc, pro lásku a víru v Boží milost v době Dona Boska, není to mnohdy jednoduché ani nyní…Ale radovali jsme se -  po skvělém obědě, který připravil Lukáš Novotný a po rozdělení úkolů jsme dokončili přípravy na slavnostní bohoslužbu. Ještě nácvik písní, naladit nástroje i hlasivky, nástěnky, občerstvení, příprava k promítání  a už zde byla 16 hodina. Otec Franišek Bláha bývalý provinciál Salesinánů sloužil mši svatou za podpory kněží, ministrantů, zpěváků a  všech lidí, dobré vůle, kteří se na oslavu sešli. I slzička ukápla a dojetí mnohých bylo neskrývané,vždyť bylo na co vzpomínat. Gratulovat přišli i ředitel Cyrilometodějského gymnázia Mgr.Jaroslav Fidrmuc a starosta Města Prostějova  pan Miroslav Pišťák, nešetřili slovy chváli a přáli hodně sil na další cestu.

A pak už dostatečně prokřehlí jsme spěchali do tepla sálku nad sakristii, kde už náš čekaly dobroty a teplé nápoje pro povzbudezní duše i těla. Sešli jsme se se svými blízkými a známými, popovídali si a v 19 hodin začal ples animátorů, který měl vše, co takový ples má mít.: předtančení, tombolu, soutěž tance a skvělou atmosféru. Přece jen jistou odlišnost měl –pantomimu formou předtančení, znározňující snahu dívky - věřící v Boha, kterou se od Boží cesty snažili odvést různé negativní nástrahy dnešní doby. Naštěstí alepoň v této scénce dívka vybojuje svou cestu k Bohu a naslouchá knězi….

Co říci na závěr. Obrovský dík všem nejen, za den oslav, ale za celých těch 10let, všem kteří jakýmkoliv způsobem přispěli, díky za důvěru, za modlitby, za porozumění a kamarádství, za jistotu,že s pomocí Boží pokračujeme dál v započatém díle.                           

 

Zuzka Bartošová

 
< Předch.   Další >
 
© 2018 Děkanát Prostějov
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.