Adventní věnec PDF Tisk E-mail
Napsal P. Jan Mach   
Neděle, 20. listopad 2005

Jak naučit děti modlit? Jednou z možností je využít nadcházející období adventu.

Adventní věnec, je krásnou evropskou tradicí, která se může stát cestou k pozvání i velmi malých dětí k dobré, křesťanské přípravě nejen na oslavu Narození našeho Pána, ale i pro uschopnění našeho srdce opravdově jej přijmout.


Symbolika svící, jako příchodu Světla do tohoto světa, je velmi názorná. Postupně se rozsvěcuje světlo na čtyřech svících, každou další adventní neděli. I barvy svíček (fialová – jako kající barva , která se užívá během Adventu a Postní doby a růžová – symbolizuje jitřenku radosti 3. adventní neděli a 4. postní) pomáhá znázornit nejen naše očekávání a naději v příchod Spasitele jako malého dítěte na svět, ale také víru v jeho druhý příchod na konci světa, jako soudce.


Věnec sám o sobě je také symbolicky. Uzavřený kruh ze zelených větví, na kterém jsou umístěny svíčky, odkazuje na věčný život. Semínka, ořechy a obilí, jimiž se věnec zpravidla zdobí, symbolizují víru ve zmrtvýchvstání a sušené plody jablek a hrušek ukazují na bohatství plodného křesťanského života.


Shromáždění vhodných ozdob na procházce v parku, či v lese a výroba adventního věnce doma, může být dobrým tipem, jak prožít pěkný den v kruhu celé rodiny. Zároveň se do jeho přípravy mohou zapojit i nejmenší děti.


Na první adventní neděli můžete věnec přinést do kostela, aby jej pan farář posvětil, nebo sami doma rozsvítit první svíčku a pokropit ho svěcenou vodou. Rozsvícení svíce na adventním věnci se může stát součástí každodenní, rodinné modlitby před jídlem. Na druhou adventní neděli děti rozsvítí druhou fialovou svíci a na třetí už mohou hořet tři. Dvě fialové a jedna růžová. Poslední neděli adventní je světlo svící již velmi silné, neboť svítí všechny čtyři svíce.


Děti se mohou, pod dozorem rodičů, zapojit do rozsvěcování svíček, jež lze pojmout i výchovně. Možnost rozsvícení adventního věnce, jako forma odměny dítěte za tento den. Nejmladší člen rodiny, může po jídle a večerní modlitbě svíce sfouknout. Zvlášť když jsou v rodině malé děti, je dobré umístit věnec na vhodný podnos, aby při neopatrném pohybu, nebo zhasínání svící, horký vosk nepoškodil ubrus či stůl.


Na první svátek vánoční jsou všechny ozdoby nahrazeny čerstvými a čtyři nové bílé svíčky ukazují na právě narozeného Krista. Ty mohou provázet rodinnou modlitbu po celé Vánoční období.


Advent je obdobím, kdy se rodina učí znovu společně scházet k modlitbě před jídlem. Snad tou nejvhodnější modlitbou je odedávna modlitba „Anděl Páně“.

podle zahraničních materiálů

 

 
< Předch.   Další >
 
© 2018 Děkanát Prostějov
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.