Velikonoce v programové nabídce České televize PDF Tisk E-mail
Napsal P. Petr Hofírek   
Úterý, 11. duben 2006

Sváteční dny může obohatit sice skromná, ale kvalitní programová nabídka.

PÁTEK 14.4.  

ČT2 ve 21.15 hodin "Umučení Krista" Jde o nejnovější film o Ježíši Kristu od Mela Gibsona (v aramejském, latinském a hebrejském znění s titulky). Film zachycuje posledních dvanáct hodin Ježíšova pozemského života. Gibsonovo dílo tak vyvolalo velmi kontroverzní reakce. Mezi filmovými verzemi evangelií však bezesporu patří k těm, které nelze přehlédnout.

SOBOTA 15.4.  

ČT2 v 9.00 hodin "Když maškary mohou do chrámu" Jedná se o dokument o evropských velikonočních tradicích a obřadech. Průvodcem po poutních místech několika evropských zemí je Lumír Pecold. Diváci navštíví rozličná evropská místa, vrátí se na Moravu a na Slovácko.

ČT2 v 16.40 hodin "Cestou čtvrtého krále" Tento dokumentární film připomene XX. světový den mládeže v Kolíně nad Rýnem. O životních otázkách mladých vypráví dokumentární film, který nám prostřednictvím šestice mladých lidí přiblíží atmosféru příprav a konání XX. světového dne mládeže. Diváci budou mít možnost sledovat první setkání mladých s novým papežem Benediktem XVI., ale i vzájemné setkávání lidí z celého světa. Legenda o putování čtvrtého krále se propojila s příběhy dnešních mladých lidí a jejich cestou k Bohu. Režie J. Heller.

ČT2 v 19.30 hodin "Liturgický rok se souborem Schola Gregoriana Pragensis" Putování po unikátních moravských duchovních prostorách nabízí v průběhu roku soubor Schola Gregoriana Pragensis. Porta coeli v Předklášteří u Tišnova, jaro v barokní Santiniho perle na Zelené hoře u Žďáru, léto v romantických ruinách kláštera Rosa coeli a podzim v další dramatické Santiniho scenérii ve Křtinách u Brna, vše v náladě středověkého gregoriánského chorálu.

ČT2 ve 22.00 hodin "Velikonoční vigilie z Říma" Prostřednictvím České televize se diváci mohou poprvé v přímém přenosu účastnit slavnosti přímo v srdci největší křesťanské církve. Celebruje papež Benedikt XVI.

NEDĚLE 16.4.  

ČT2 v 10.00 hodin "Velikonoční bohoslužba" Sváteční bohoslužbu bude možné sledovat v přímém přenosu z katedrály svatého Václava v Olomouci. Celebrantem je předseda České biskupské konference Mons. Jan Graubner, arcibiskup olomoucký.

ČT1 v 11.50 hodin "Urbi et Orbi" (Městu a světu) Poselství "Urbi et Orbi" přednese papež Benedikt XVI. z loggie baziliky sv. Petra v neděli Zmrtvýchvstání Páně.

ČT1 ve 14.00 hodin "Cesty víry" Když němé hroby křičí Před začátkem internace řádových sester žilo v naší zemi 7728 členek 34 řádů a kongregací. V dubnu roku 1950 byly řeholnice vyhnány ze svých domovů, internovány a vězněny. V jeden z největších internačních táborů se proměnila Bílá Voda na Jesenicku. Na zdejším hřbitově našlo místo posledního odpočinku téměř 700 sester z 10 řádů. S Bílou Vodou je osudově propojen i slovenský kněz ze Žakovec Maroš Kuffa.

ČT1 ve 14.20 hodin "Křesťanský magazín" Dá se tak velká skutečnost jako je vzkříšení vůbec popsat či dokonce nafilmovat? Pokusí se o to pánové Vacek a Vávra. Za středověkým uměleckým ztvárněním tématu se vydáme do Národní galerie, kde si znovu ověříme, jak dalece jsme schopni rozumět vyznání víry středověkých malířů.

ČT1 v 17.50 hodin "Sváteční slovo biskupa Václava Malého"

PONDĚLÍ 17.4.  

ČT2 ve 3.25 hodin "Antonio Salieri: Pašije" Koncert Velikonočního festivalu duchovní hudby 2002 z katedrály sv. Petra a Pavla v Brně. Tyto pašije nevycházejí z textů evangelií, ale jsou dílem dvorního básníka Petra Metastasia. Hlavní postavou je zde apoštol Petr, štvaný výčitkami za trojí zapření Krista. Petr se postupně setkává se třemi svědky Kristova ukřižování - Marií Magdalenou, apoštolem Janem a Josefem z Arimatie. V závěru díla již Petr vystupuje jako hlava nové církve.

 
< Předch.   Další >
 
© 2018 Děkanát Prostějov
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.