Noc kostelů ohromila počtem návštěvníků PDF Tisk E-mail
Napsal Milos   
Čtvrtek, 17. červen 2010

noc-kostelu1.jpg Noc kostelů letos proběhla poprvé v celé České republice. 28.května se otevřely brány 417 kostelů a modliteben, z toho 14 v Olomouci a 8 u nás v Prostějově. V celé olomoucké arcidiecézi bylo zaznamenáno téměř 40 000 vstupů, samotný Prostějov měl napočítáno téměř 5 000 vstupů. A odevšad znějí pozitivní a radostné reakce.

Noc kostelů zahájilo společné vyzvánění zvonů v 17:50 a už v době, kdy zvony zvaly k návštěvě, byly ve městě stovky lidí toužících prožít tuto noc v kostelech a modlitebnách, ve kterých měli mnoho možností nechat se provést slovem i hudbou. Ve chvíli, kdy starosta města Ing.Jan Tesař zahajoval prostějovskou Noc kostelů v kostele Povýšení sv. Kříže, čekali před kostelem desítky zájemců o komponovanou prohlídku. A museli podle programu počkat ještě celou hodinu než skončila mše svatá s májovou pobožností a ujaly se jich průvodkyně ze SPŠ podnikání a obchodu, aby je provedly celým areálem kostela. Překvapení je čekalo hned na začátku nahoře na kůru, kde si mohli vyzkoušet, jak se hraje na varhany. Navíc se jim shora nabídl krásný pohled do nitra kostela.

Návštěvníci  u vstupu do libovolného kostela dostali mapku s programem prostějovských kostelů, kaplí a modliteben a poutnický pas, kam dostávali v každém kostele razítka. Po získání všech razítek obdrží na Centru laických aktivit Olomouckého arcibiskupství (Biskupské nám. 2, Olomouc), tzv. Certifikát poutníka. Tento certifikát umožní držiteli i s rodinnými příslušníky v průběhu června až září 1 volný vstup do některých kulturních a vzdělávacích zařízení (Arcidiecézní muzeum a Muzeum umění v Olomouci, ZOO- Olomouc sv. Kopeček a další).  

Ani liják kolem 20. hodiny nijak nenarušil průběh slavnostního večera. Zájemci, stojící často ve frontě u vstupu do kostelů, statečně vytrvali v proudech vody, aby se dostali dovnitř. Každý si mohl vybrat tu část programu, která mu nejlépe vyhovovala. Mimo komponované prohlídky v kostýmech, koncerty a divadelní vystoupení nabízel možnost výstupu na věž chrám sv. Cyrila a Metoděje (na vlastní nebezpečí) a v kostele Husova sboru se před půlnocí dostali návštěvníci až do katakomb v podzemí. Prostějov žil dlouho do noci, jak už dlouho ne. Všude bylo vidět hloučky lidí putujících od kostelu ke kostelu.

Pocity snad většiny návštěvníků vyjadřuje zpráva, kterou na stránkách Noci kostelů napsala Hana Studená: Byla jsem unešena z prohlídky kostela Jana Nepomuckého v Prostějově. Ač sama spíše ze zvědavosti, než z víry a oddanosti, jsem nakoukla do této krásy baroka, poutavý výklad. Celé to bylo milé, okouzlující a doprovod varhan mi ještě dnes zní na záznamu videa. Na památku, příští rok musím přijít opět.

Celkově možno říct, že se Noc kostelů v našem městě i celé republice báječně vydařila a zanechala snad ve všech návštěvnících i pořadatelích nesmazatelný kus radosti a vděčnosti. Myslím, že zejména pro děti a mládež je tato akce důležitá, aby viděli, že kostel není nedobytným místem jenom pro věřící a bohoslužby, ale i místem setkávání, zábavy, her a porozumění pro nás všechny. Všem organizátorům, účinkujícím i návštěvníkům patří náš velký dík. Za rok nashledanou.


Jana Tobolová

noc-kostelu1.jpgnoc-kostelu6.jpg
noc-kostelu4.jpg noc-kostelu5.jpg

noc-kostelu2.jpgnoc-kostelu3.jpg

 
< Předch.   Další >
 
© 2018 Děkanát Prostějov
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.