Do Alp jsme jeli jako domů… PDF Tisk E-mail
Napsal Bartosova   
Úterý, 12. duben 2011

do-alp-jako-domu.jpg Možná potěším zastánce bývalého Rakouska-Uherska, nedá mi než sdělit nejen mé osobní dojmy z naší návštěvy u sousedů v Rakousku. Již po několikáté jsme vyrazili  uzavřít lyžařkou sezónu třešničkou na dortu - lyžování v rakouských Alpách. Přestože i nížiny našich sousedů již zaplavilo jaro a libá vůně domova ze stájí a chlévů se linula naši cestou, sjezdovky v okolí Zauchensee i Flachauwinkel byly jako vždy skvěle upravené, lyžovaní báječné, služby pro návštěvníky hor a lyžaře profesionální a ve srovnání s námi zcela nadstandardní.

             Ve čtvrtek 31.3. vyjela naše skupina členů a příznivců Klubu salesiánského hnutí  mladých v počtu 23 osob čtyřmi vozidly směr Altenmarkt. Již samo přejetí hranic znamenalo změnu.  Krajina upravena, zásah lidské ruky pěkně s přírodou propojen. Také chování lidí nazná změnu, prodavači jsou i v noční dobu zdvořilí a milí, restaurace i rychlá občerstvení i prodejny nabízí vše, na co si i nejnáročnější zákazník, jen vzpomene. Nevím, kde Rakušané berou tu trpělivost a hlavně čas, ale vždy mají pro cizince pochopení a chtějí  pomoci, také pozitivně ocení Vaše více či méně smělé pokusy o plynulou německou konverzaci.

Našim cílem byla rodina Huberových v Aletnmarktu, kde máme již několik let dveře i srdce otevřená. Rodina je velmi početná, ve dvou klasických horských rakouských objektech bydlí zakladatelé rodu pan Simona a paní Hermína, v druhém nejstarší syn s rodinou, kteří mají 5 malých dětí. V blízkosti bydlí ještě rodina druhého syna se čtyřmi dětmi, druhá dcera se dvěmi a jedna dcera prozatím bez dětí.

            Jako téměř ve všech horských usedlostech Rakouska i zde nechybí krávy, které je třeba denně dojit, svážet a dodávat mléko, starat se o drůbež i kočky. Huberovi nabízí pohostinství domácího ubytování pro poutníky za rozumnou cenu, nechybí i možnost ochutnání mléka.  Přestože se svět kolem nás neustále mění, zda v Rakousku vždy najdeme oázu klidu, krásné přírody, ale i milého setkání s našimi přáteli.

            Obrovským zážitkem byla pro nás všechny mše svatá, kterou sloužili Otcové Jaroslav Němec a Petr Matula na jarní rozkvétající louce. Malé děti zabraly rozprostřenou deku, rodina Huberových i mi ostatní lavičky, nad námi hvězdná obloha v okolí štíty hor a vůně lesa. Společná modlitba, zpěv i dvojjazyčné čtení evangelia při bohoslužbě, včetně překladu kázání nás stmelilo a přeneslo k prvotním základům setkávání křesťanů, založené na víře, naději a lásce. Díky za vše a snad za rok znovu….                                     

 

MVDr.Zuzana Bartošová

 

Foto: Kamil Přidálek

 
< Předch.   Další >
 
© 2018 Děkanát Prostějov
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.